Sarıgöz Tasarım Ofisi

Adres: Kazım Karabekir Cad. No:37/67 İskitler Ankara

Çalışma Saatleri: 09:30 - 19:00

Hepimiz yılın en bilindik özel günlerini biliyoruz – Yılbaşı, Anneler Günü, Sevgililer Günü vb. Ama bunlardan çok daha fazlası olduğunu biliyor muydunuz? Ve bu özel günler, bir sonraki sosyal medya içeriğiniz için mükemmel bir seçim olabilir.

Daha az bilinen özel günleri hedeflemek, işletmenizin fark edilme şansını artırır. Dondurma Günü, Dünya Yavru Köpek Günü, Yıldız Savaşları Günü ve daha fazlası. Bu eğlenceli, beklenmedik özel günler sosyal medya kullanıcılarının ilgisini daha çok çekebilir. İşte bu yüzden tüm bu özel günleri takip etmenize yardımcı olmak için buradayız.

Özel günler nedir ve kutlamak hangi ölçüde önemlidir?

Kabul edileceği üzere tüketimin teşvik edildiği bir ekonomik sistemin içindeyiz. Markalar, böyle bir sistem içinde paylarına düşen her türlü fırsatı değerlendirmek, bunu kendileri adına avantaja dönüştürmek istiyor. Özel günler, markaların bilhassa çok önemsediği ve fırsat olarak gördüğü günler arasındadır.

Kolektif ya da evrensel düzeyde karşılık bulan özel günler, sene boyunca markalar tarafından ciddi bir ilgiyle karşılanır. Dijital pazarlama süreçlerinde kitlenin marka bağlılığı oluşturması adına özel günler etkili olmaktadır. Hazırlanan her türlü görsel, işitsel ya da metin düzeyinde içerik, kitlede bir karşılık bulur.

Verilen mesajların bu anlamda marka imajı ile entegre bir biçimde sunulması, pek çok açıdan önemlidir. Bu yazımızda özel günlerin ne olduğunu, özel günlerin markalar açısından neden bu kadar önemli olduğunu aktarmaya çalışacağız.

Özel gün nedir?

Özel günler toplumda ortak bilincin yaratılmasında önemli bir rol oynar. Geleneksel düzeyde kabul gören özel günlerin haricinde daha çok kapitalizmle beraber hayatımıza dahil olan yeni nesil özel günlerle de tanıklık etmekteyiz. Pek çok özel günün sanılanın aksine çok da köklü bir tarihe sahip olmadığını söyleyebiliriz. Fakat örneğin sadece 25-30 yıldan bu yana kutlanan kimi özel günler, yarattığı etkiyle ciddi bir fark yaratabiliyor.
Bu noktada reklam sektörünün satış odaklı kreatif çalışmaları, söz konusu etkiyi yaratıyor diyebiliriz. Özel günler, genel anlamda nesilden nesle aktarılan, senenin belli bir gününde ya da haftasında kutlanan, ortak toplumsal hafıza ve ortak bilinçten referans alan günleri ifade eder. Dini ya da milli düzeyde pek çok özel gün bulunur.

Özel günlere örnek olarak; yılbaşını, sevgililer gününü, dini bayramları, kadınlar gününü, işçi bayramını, anneler gününü, babalar gününü ya da tıp bayramını örnek olarak gösterebiliriz.

Markalar önemli günleri ve haftaları nasıl kutlamalı?

Her şeyden önce markaların kendi kimliklerini net şekilde oturtmaları ve bu konuda net bir duruşa sahip olmaları gerekiyor. Kurumsal ve dijital stratejilerin oluşması, üzerinde çalışılması ve buna göre gerekli aksiyonların alınması şarttır. Ajansların üstlendiği çalışmalar kimi zaman tek boyutlu bir alana sıkışabiliyor. Markaların da bu yaratıcı sürece dahil olmaları ve aktif bir şekilde katılım göstermeleri önemlidir.

Markaların kendine göre bir pazarlama takvimi oluşturması gerekir. Bu takvimin de özel günlere göre belirlenmesi beklenen bir durumdur. Fakat markaların her özel günde söz söyleme ya da aksiyon almak gibi bir zorunluluğu olmamalıdır. Bu tip hamleler çoğu zaman olumsuz bir imaj yaratacaktır. Özel günlerinde insanlara yanında oldukları mesajlarını vermek, güven açısından kilit noktadır. Bu nedenle doğum günlerinde pek çok marka müşterilerine özel jestler yapma ihtiyacı hisseder.

Markalar özel günler konusunda seçici olmalı ve samimi bir yaklaşım göstermelidir. Yaratıcılıkla beraber ortaya çıkan benzersiz, özgün içerikler, akılda kalıcılık konusunda itici bir güç olacaktır.

Her özel gün kutlama her kitle için uygun mu?

Bir sene içinde yüzlerce özel gün olsa da aslında bunların çok azı ciddi bir etki yaratıyor. Yani dünya sigarayı bırakma gününün yarattığı etkiyle kadınlar gününün yarattığı etkiyi kıyaslamak anlamsız. Markaların kendi kurumsal kimliklerinden yola çıkarak doğru hedef kitleye doğru zamanlarda ulaşması önemlidir. Bu da biraz ürünün ya da hizmetin içeriğiyle doğru orantılıdır. Hedef kitlenin değerine uygun hareket edebilmek, en kilit noktalardan birisidir.

Özel günleri kutlamak için nasıl bir hazırlık yapılmalıdır?

Markaların özel günleri kutlamak adına ciddi ve profesyonel bir hazırlık yapmaları gerekir. Gerek sosyal medya tarafında gerekse de kampanyalar ya da marka içi çalışmalar tarafında yürütülen hazırlıkların çok önceden başlaması gerekir. İyi bir etki bırakmak adına kapsamlı analizler yapılmalı ve yol haritası belirlenmelidir. Markaların iletişim gürültüsünden kendilerini sıyırıp farklı olmanın peşine düşmeleri gerekir.

Özel günlerde sunacağınız özel tekliflerle satışlarınızı artırabilir ya da görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Çalışmalarınızı önceden planlamayı, bu çalışmaları tüm kanallardan duyurmayı, net olmayı ve etkili görseller kullanmayı ihmal etmeyin!

İşte özel gün tasarımlarımızdan örnekler için instagram hesabımızı inceleyebilirsiniz.
https://www.instagram.com/sarigoztasarim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir